Melodika ve Çeşitleri

Piyanon , darbe organı, anahtar harmonik veya melodiorn olarak da bilinen melodika , pompa organına ve armoniksine benzeyen serbest- sazlı bir araçtır. Üzerinde bir müzik klavyesi bulunur ve cihazın yanındaki bir deliğe uyan bir ağızlık vasıtasıyla hava üfleyerek çalınır. Bir tuşa basmak, havanın bir kamışın içinden akmasına izin veren bir delik açar. Klavye genellikle iki veya üç oktav uzunluğundadır. Melodikalar küçük, hafif ve taşınabilir enstrumanlardır. Müzik eğitiminde, özellikle Asya'da popülerdirler.
Enstrümanın modern biçimi Hohner tarafından 1950'lerde icat edildi,  19. yüzyıldan beri İtalya'da benzer aletler biliniyordu. 
Melodica (Melodika) ilk kez 1960'lı yıllarda Steve Reich gibi besteciler tarafından Melodica (1966) ve caz müzisyeni Phil Moore, Jr.'nin 1969Atlantic Records albümünde Right On adlı parçasında ciddi bir müzik aleti olarak kullanıldı. Brezilya çok çalgıcı Hermeto Pascoal melodika çalarken şarkı söylemeyi içeren geniş bir ton ve armonik palet oluşturan bir teknik geliştirdi.  1970'lerde yaygınlaştırılan Jamaikalı dub ve reggae müzisyeni Augustus Pablo ile ilişkilidir. 
Melodika Türleri
Melodikalar en başta cihazın aralığına göre sınıflandırılır. Farklı aralıklarla melodikaller biraz farklı şekillere sahiptir.
•             Soprano ve alto melodikalar tenorlardan daha yüksek tonda ve daha ince tonlarda çalınır. Bazıları aynı anda iki elle oynatılmak üzere tasarlanmıştır: sol el siyah tuşları çalar ve sağ el beyaz tuşları çalar. Diğerleri tenör melodisi gibi çalınır.
•             Tenor melodikaları , daha alt perdeli bir melodik türüdür. Sol elin alt kısmında bir tutma kolu bulunur ve sağ taraf klavyeyi çalar. Tenor melodikaları ağızlık deliğine bir tüp yerleştirerek ve melodiği düz bir yüzeye yerleştirerek iki elle oynatılabilir.
•             Bas melodikaları da var, ancak diğer tenor, alto ve soprano'dan daha az yaygındır.
•             Genellikle metalden yapılmış olan Accordina , geleneksel bir melodik ile aynı mekanizmayı kullanıyor; Bununla birlikte, klavyenin yerine bir kromatik düğme akordeonun klavyesine benzer bir düğme düzenlemesi yerleştirilir.
Melodikaların çoğunluğu plastikten yapılmış olmasına rağmen, bazıları öncelikle ahşaptan yapılmıştır. Sound Electra şirketi, MyLodica'yı , "plastik akrabalarından daha sıcak bir ses üretmek için" tasarlanmış ahşap bir melodik kılar. İtalya , Castelfidardo'daki Victoria Akordeon şirketi, Vibrandoneon adı altında pazarladığı bir dizi ahşap melodik ve akordeon üretir.
Melodik, çeşitli isimlerle bilinir; çoğunlukla üreticinin kaprisindedir. Melodion ( Suzuki ), Triola ( Seydel ), Melodika (Apollo), Melodia (Diana), Pianica ( Yamaha ), Melodihorn ( Samick ) ve Clavietta sadece çeşitlemelerden bazıları. Bu, bazı karışıklıklara yol açabilir, çünkü birçok kişi [ kim? ] Tüm bu enstrümanları tanımlamak için farklı adları bir paket halinde kullanacaktır. Melodiada, aynı anda bir "hooter" olarak anılacaktır. Bu, Philadelphia grubunun ismi The Hooters'ın kaynağıydı.
Melodikaller olağandışıdır çünkü çoğu geleneksel ahşap sarkaç enstrümanının aksine delikler ve / veya düğmeler kullanan özel bir parmak sistemi yerine bir piyano klavyesinden faydalanırlar. Bu, diğer birçok tahta rüzgârda olduğu gibi, oyuncuya birkaç parmağın ayrı notalar oynamak yerine, tek bir parmağınızı kullanarak enstrümanın menzilini çalmasını sağlar. Oyuncu, daha sonra kalan parmaklarını kullanarak ek tuşlara basarak akorları çalabilir ve böylece ek notlar çıkarabilir. Başka bir deyişle, saksofonlar veya klarnet gibi çoğu ahşap sarkaç enstrümanları eğitimli müzisyenler tarafından çalındığında tek sesli iken melodi polifoniktir.
Buna ek olarak, yeni başlayanlar için, bir melodik kaza seslerini bir koridordan daha kolay oynayabilir ; bu da, anahtardan herhangi bir nota ulaşmak için ekstra anahtarlar veya çapraz parmak izi gerektirebilir.
Bu iki faktör melodikaya olağandışı bir esneklik derecesi verir ve müzik eğitiminde geniş kullanımına katkıda bulunur.

29 / Nis / 2017

Leave a comment

Onay Kodu
.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Enstruman Eğitimi

Bize her konuda yazabilirsiniz. Editörlerimiz mesajlarınıza 24 saat saat içerisinde yanıt vereceklerdir. Bize yazmak için Buraya tıklayınız.